Ž. Buzas apie vaikų futbolą Marijampolėje

2019 3 gruodžio
Ž. Buzas apie vaikų futbolą Marijampolėje

Į klausimus atsako privačios futbolo akademijos „Marijampolė city“ ir Marijampolės apskrities futbolo federacijos prezidentas Žydrūnas BUZAS.

– Akademijai – pusantrų metų. Nedaug, bet, matyt, jau yra kuo pasidžiaugti?

– Treniruojasi 150 vaikų nuo 4 iki 16 metų. Kiekvieną dvidešimties auklėtinių grupę ruošia du treneriai, be to, yra atskiri vartininkų ir fizinio rengimo treneriai, sukurta efektyvi valdymo struktūra. Įdiegėme vadinamąją „Anderlechto“ jaunimo ugdymo programą, kuriai palaikyti Lietuvos futbolo federacija (LFF) kas mėnesį skiria 750 eurų. Mūsų pavydžiu tokia programa taikoma arba diegiama ir finansuojama dar aštuoniolikoje šalies futbolo akademijų.

Vasarą surengtoje stovykloje užsiėmimus vaikams vedė žinomų Anglijos klubų „Birmingham city“, „Aston villa“ treneriai. Panašią stovyklą gruodžio mėnesį organizuojame Kaune.  

Kad einame tinkama linkme, rodo vaikų rezultatai: mūsų dešimtmečiai, vienuolikmečiai ir šešiolikmečiai savo amžiaus grupėse yra tarp lyderių. Neblogai LFF II lygos varžybose rungtyniauja tik šiemet ten startavusi akademijos 1-oji komanda. Taip kuriame Marijampolės futbolo piramidę nuo mažiausių vaikų iki jie bus integruoti į suaugusiųjų komandas. Kitais metais LFF II lygoje žais dalis mūsų šešiolikmečių.

– Vos pradėjusi veiklą akademija paskelbė turėsianti aikštyną, maniežą… Kaip sekasi įgyvendinti šį sumanymą?

– Kitais metais Kauno g. 144 pradedame statyti savo natūralios vejos treniruočių aikštyną.  Iki atšąlant orams treniruojamės Rygiškių Jono gimnazijos ir „Sūduvos“ stadionuose. Maniežo nestatysime, tai per didelė investicija, juolab kad mieste yra dengta „Arvi“ arena, joje turėtų išsitekti visi miesto futbolininkai. O maniežui planuotas lėšas panaudosime įrengti persirengimo kambarius, organizuoti vaikų turnyrus.

– Nors Marijampolėje yra maniežas, minėtą vaikų stovyklą, kurioje žinias perduos patyrę užsienio klubų treneriai, organizuojate Kaune, Nacionalinės futbolo akademijos manieže. Kodėl?

– Nes Marijampolėje labai brangi nuoma, o Kaune LFF mums suteikia 50% nuolaidą. Juolab tada, kai pradėjome rūpintis stovyklos organizavimu, akademija net neturėjo galimybių išsinuomoti Marijampolės maniežą. Mat „Arvi“ kompleksą valdančios viešosios įstaigos, kurios akcininkai lygiomis dalimis yra savivaldybė ir futbolo klubas (FK) „Sūduva“. Net užsisakius maniežą prieš du, tris mėnesius negalėjai būti tikras, kad jį gausi. Įpratome, kad, iki sutartos datos likus kelioms dienoms, direktorė informuoja negalinti suteikti maniežo, nes ten tuo metu, pavyzdžiui, treniruosis „Sūduvos“ komanda, vyks rungtynės tarp Latvijos ir Lenkijos klubų ar koks kitas renginys.

– Bet vėliau dėl treniruočių Marijampolės manieže vis tik susitarėte?

– Tiksliau būtų sakyti, kad tokią teisę išsikovojome. Tačiau kokia kaina! Po 15 valandos, kai vaikams baigiasi pamokos, už valandą, praleistą aikštėje, reikia mokėti 175 eurus. Brangiau nei Vilniuje.

Bet tai dar ne viskas. Iš savivaldybės biudžeto išlaikomas Futbolo centras, neseniai tapęs viešąja įstaiga, kurios 35 % akcijų įsigijo FK „Sūduva“, už tokį pat laiką manieže moka vos 80 eurų. Beje, Futbolo centro akcininke „Sūduva“ tapo iš reikalo, nes neturi savos vaikų ugdymo struktūros – ji  dabar privaloma kiekvienam klubui, norinčiam gauti A lygos licenciją.

– Ką galėtų reikšti toks vaikų skirstymas į besitreniruojančius privačioje akademijoje ir savivaldybės išlaikomoje įstaigoje – juk visi jaunieji futbolininkai yra savivaldybės gyventojai?

– Kad išskirtinės sąlygos sudarytos Marijampolės futbolo centrui. Jis iš savivaldybės biudžeto šiemet gavo 212 tūkstančių eurų. Kitais metais šiam centrui reikės dar daugiau, nes, diegiant minėtą  „Anderlechto“ jaunimo ugdymo programą, teks mažinti grupes ir papildomai įdarbinti trenerių. Tuo tarpu akademijai savivaldybė neskyrė nė cento! Mūsų 122 tūkstančių eurų biudžetą sudaro nario mokestis – 20 eurų už vaiką per mėnesį, po 10 tūkstančių skiria rėmėjai – bendrovės „LG“ ir „Sharp“, o likusioji  dalis  – asmeninės akademijos dalininkų lėšos. 

– Kaip reikėtų spręsti šią problemą?

– Savivaldybės valdžiai siūlome sudaryti jaunųjų sportininkių neformaliam ugdymui skirtų lėšų krepšelį, kurio dydis priklausytų nuo vaikų skaičiaus ar kitų kriterijų, ir pagal juos remti visas akademijas, centrus ar mokyklas, kiek jų mieste bebūtų. Teikiame ir kitų siūlymų tobulinti jaunųjų futbolininkų rengimą, tačiau girdime vis tą patį; „įsteigėte privačią akademiją, tad ir turite ją išlaikyti.“ Bet juk čia treniruojasi pusantro šimto mūsų miesto vaikų! Jie nenusipelno savivaldybės dėmesio vien dėl to, kad pasirinko akademiją, kurioje yra didesnės perspektyvos ir geresnės sąlygos siekti meistriškumo.

Vaikai, tiek ugdomi Futbolo centre, tiek mūsų akademijoje, niekaip nesusiję su „Sūduvos“ klubo pasiekimais. Jo prezidentas Vidmantas Murauskas atviru tekstu sako, kad vaikų jam nereikia, nes klubas gali nebrangiai įsigyti užsieniečių. Ir perka vyresnio amžiaus žaidėjus. Jaunų lietuvių „Sūduvos“ komandoje vos vienas kitas, jau nekalbant apie marijampoliečius. Pastarųjų nėra ir dėl to, kad prastai dirba savivaldybės išlaikomo Futbolo centro vadovai, treneriai.

– Ar ne dėl to atleistas Futbolo centro direktorius Giedrius Vitkus?

– Spėju, kad jo darbas netenkino Futbolo centro steigėjų, tačiau labai keista, kad direktorių atleido asmeniškai ponas V. Murauskas, nors  FK „Sūduva“ turi tik 35%  centro akcijų. Nebuvo nei dalininkų susirinkimo, nei kitų Viešųjų įstaigų įstatyme numatytų veiksmų. Tai dar kartą rodo, kad Marijampolės valdžia nesikiša į tą struktūrą, viską valdyti palikusi „Sūduvos“ klubo prezidentui.

– Bet „Sūduvos“ komanda garsina Marijampolę?

– Kokia iš to nauda miestui ir ką garsina komanda, kurią daugelis vadina buvusios Jugoslavijos respublikų rinktine, išlaikoma Marijampolės mokesčių mokėtojų pinigais?

Bėda ta, kad Marijampolės vadovai savo laiku nusišalino nuo futbolo reikalų, viską patikėję tvarkyti V. Murauskui. Jis nenori dirbti su vaikais, o sugebantiems trukdo juos ugdyti. Mano minėta „kosminė“ arenos nuomos kaina – toli gražu ne vienintelis pavyzdys. Antai A lygos klubai iš Tarptautinės futbolo federacijos (UEFA) kasmet gauna po 50 tūkstančių eurų vadinamųjų solidarumo lėšų vaikams ugdyti. „Sūduva“ pagal paskirtį panaudoja tik nedidelę dalį šių pinigų, kitus „suvalgo“ pats klubas.

Tikimės, kad nauja savivaldybės taryba, jaunas meras supras, kad Marijampolei į naudą   futbolininkus ugdančių įstaigų konkuravimas, jį skatins. Tačiau kol kas vadeliotojai nauji, o vežimas nė iš vietos.

Kalbėjosi Vytautas ŽEMAITIS